Google Arama Motoruna Yeni Özellik

Google Arama Motoruna Yeni Özellik

Google Arama Motoruna Yeni Özellik

Günümüzde bir ihtiyacımız olduğunda, bilgi almak, alışveriş yapmak yada çok merak ettiğimiz özel bir konuyu araştırmak için ilk yapılan iş dijital ortamda bir arama motoru aracılığı ile sorgulama yapmak oluyor.

Kullanılan birçok arama motoru olmakla birlikte dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru tartışmasız olarak Google arama motorudur.

Google arama motoru birçok bilgiyi bizi en hızlı ve en doğru sonucu sunmak olarak belirlemiş durumda.

Arama motorlarının kullanımı herkesin zorlanmadan kullanmasına yönelik olarak oldukça basit tasarlanmış olsa da çok detaylı ve faydalı birçok bilinmeyen faydalı özelliği olduğu da çoğu kullanıcı tarafından yeterli düzeyde bilinmiyor.

“Tırnak işareti” İle arama yapmak

Bir sözcük öbeğini aratıyor ve sonuçlarda bu sözcük öbeği yan yana olsun istiyorsanız bu işaretçiyi kullanabilirsiniz. “İstanbul’un tarihi yerleri” kelimesini tırnak işareti içinde ararsanız arama sonuç sayfasında sadece bu kelimelerin yan yana geçtiği sonuçları görür, alakasız reklam ve farklı içrikler ile dolu farklı sayfaları elemek için zaman harcamamış olursunuz.

“-“ Eksi işareti

Arama sonuçlarında içinde geçmesini istemediğiniz bir kelime varsa bu kelimenin başına – işareti koyarak bu kelimeyi hariç tutarak arama yapabilirsiniz. Örneğin “motosiklet tamircisi -otomobil”şeklinde bir arama yaparak sadece motosiklet tamircilerinin olduğu bir arama sonuç sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

“define”

Arama motorunda belli bir heceli kelimeler aramak isterseniz bu özellik tam aradığınız sonuca hızlıca ulaşmanızı sağlayabilir. Örneğin motor kelimesi aramasından araba motoru, motosiklet ve farklı motorlu araç sonuçlarına ulaşırken define:motor aramasında sadece motor kelimesi geçen sonuçlara yönlendirilebilirsiniz.

Hesap makinesi özelliği

Google arama motorunu hesap makinesi olarak kullanabilirsiniz. 12-5*4/2 şeklinde bir arama yaptığınızda bu işlemin sonucunu içeren bir sonuç sayfası ile karşılaşırsınız.

Günlük kullanım için hayatınızı kolaylaştıracak küçük ama etkili özellikler.

Günlük kullanımda döviz kurlarının birbirine dönüştürülmesi, bir bölge yada ülkede saatin kaç olduğu günlük ve haftalık hava durumu tahminleri, yazmakta olduğunuz bir makalenin imla hatalarının ilgili dil bilgili kurallarının denetlenmesi gibi bir çok faydalı özellikten faydalanmanız mümkün.

Veya özelliği

İlgili aramanızda birden farklı sonuçtan birinin geçtiği sonuçları tek arama sonucunda görebilmek ve karşılaştırabilmek istiyorsanız veya özelliğini kullanabilirsiniz. Gelinlik ve nişanlık elbise aramanız için gelinlik OR nişanlık şeklinde arama yaparsanız her iki kelime için arama sonuçlarını içeren bir sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

Buraya kadar yazdıklarım uzun süredir kullanılan ve bilinen özellikler arasında ancak Google hayatımızı belki de derinden etkileyecek yeni bir özellikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Örneğin depresyona girdiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Google da depresyon kelimesi araması yaptığınızda karşınıza Depresyonda mısın? şeklide bir anket içeren sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

Böylece depresyonda olup olmadığınızı anlamanıza ve neler yapmanız gerektiği ile ilgili tavsiyeler alabileceğiniz bir arama sonuç sayfasıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu özellik şimdilik yalnızca Amerika da hizmete açılmış durumda. Google projeyi Amerika Ulusal Akıl Hastalığı Birliği (Nami) ile geliştirdi.

Google’da bu kelimeyi aratanlar 'Klinik yönden depresyonda olup olmadığınızı kontrol edin' uyarısıyla karşılaşacak. Nami tarafından projeyle ilgili yapılan açıklamada, bu testin akıl sağlığı uzmanlarının teşhislerine ikame etme amacı taşımadığı, insanların doğru yardımı hızlı bir şekilde almalarını hedeflediği belirtildi.

Kullanıcılar, açılan sayfada yaptıkları test ile, depresyonda olup olmadıklarını belirleyebilecek ve hastalığa yakalanmışlarsa bunun seviyesini ölçebilecekler.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Google Ürün Müdürü Vidushi Tekriwal, testi yapan kullanıcıların verilerinin kaydedilmeyeceğini ve ayrıca konuyla ilgili reklamlara maruz kalmayacaklarını açıkladı.

Umarız depresyon sorunları ile bolca uğraşmak zorunda kalan ülkemiz insanları da bu güzel özellikten kısa bir süre sonra faydalanabilir.

İyi Fikir Medya

İyi Fikir Medya internetin doğduğu yıllarda sektöre adım atmış bir ekip tarafından kurulmuş, günümüzde Rozetli Google Resmi Partner dijital medya ajansı olarak hizmet vermektedir.

İletişim

Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No:35/1 Maltepe/İstanbul
Maltepe Business Center
Telefon: +90 850 885 04 39
Gsm: +90 532 372 18 78
Email: [email protected]