Google AMP Sisteminde Değişim Rüzgarları

  • Anasayfa /
  • Blog /
  • Google AMP Sisteminde Değişim Rüzgarları

Google AMP Sisteminde Değişim Rüzgarları

Google AMP Sisteminde Değişim Rüzgarları

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, yeni teknolojisi Accelerated Mobile Pages (AMP) yani hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelen sistemin ismini değiştirme kararı aldı.

 

Henüz test sürecinde olan AMP sistemi, mobilde daha hızlı ve amaca yönelik web sitesi yapısı uzun zamandır teknoloji dünyasında yankılanmaktaydı.

Yakın zamanda Google arama sıralamaları için önemli bir kriter haline gelmesi beklenen sistem için birçok dijital ajans ve kurumsal firma şimdiden kolları sıvamış durumda.

Zira Google ve diğer popüler arama motorları çok kısa bir süre önce web siteleri için mobil uyumluluğu, tüm işletmeler için en kritik konulardan birisi olan arama sonuç sıralamaları için mutlaka gereken kurallar arasına eklemiş durumda.

Sitelerini yeni duruma güncellemeyenlerin ciddi sıralama kaybettiklerini de geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde yaşayarak takip ettik.

 

Benzer bir durumun sitelerini AMP yapısına güncellemeyenlerin başına gelmesi de  uzak bir gelecek gibi görünmüyor.

Öte yandan Google AMP test süreci görüntülerinden sızan bazı görüntülerde sistemin adının değişebileceği yönünde bir algı oluşturmuş durumda.

Görünüşe göre yakın bir gelecekte AMP olarak tanıdığımız sistemin adı “Instant” olarak karşımıza çıkabilir.

İsmin ve özelliklerinin tüm ayrıntıları henüz belirginleşmemiş olsa da bu yönde teknoloji üreten tüm firmaları yoğun bir çalışma ve güncelleme döneminin beklediği aşikar bir geçek olarak bizi beklemekte.

İyi Fikir Medya

İyi Fikir Medya internetin doğduğu yıllarda sektöre adım atmış bir ekip tarafından kurulmuş, günümüzde Rozetli Google Resmi Partner dijital medya ajansı olarak hizmet vermektedir.

İletişim

Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No:35/1 Maltepe/İstanbul
Maltepe Business Center
Telefon: +90 850 885 04 39
Gsm: +90 532 372 18 78
Email: [email protected]